Home»تاریخچه

معرفی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان

سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان در مورخ ۱۳۷۲/۴/۱ تاسیس گردیده و با برگزاری انتخابات هیئت مدیره عملا از ابتدای سال ۷۳ شروع به فعالیت نموده است. اکنون سازمان با فعالیت در تمامی شهرستانهای استان با ۶ دفتر نمایندگی وحدود ۴۳۰۰ نفر عضو دارای ۹ نفر عضو هیئت مدیره می باشد.

از این تعداد اعضای سازمان بالغ بر ۲۳۰۰ عضو دارای پروانه اشتغال به کار مهندسی می باشند. همچنین بالغ بر ۶۵۰ نفر از بانوان نیز عضو سازمان می باشند.

وظایف و اهداف سازمان :

همواره سهم عظیمی از سرمایه های ملی کشور در قالب احداث واحد های مسکونی ، تجاری ، اداری ،آموزشی ، بهداشتی ، فرهنگی و… صرف پروژه های ساختمانی و صنایع وابسته به آن می شود که برای بهره برداری مناسب از این حجم زیاد ثروت ملی رعایت اصول فنی و استانداردهای کیفیت در طراحی ، تولید و انتخاب مصالح ساختمانی مرغوب و استاندارد و نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده از اولین درجه اهمیت برخوردار است.

بر این اساس نظام مهندسی ساختمان به نمایندگی از آحاد جامعه اهداف ذیل را پی گیری می نماید:

۱- تقویت‌ و توسعه ‌فرهنگ ‌و ارزشهای ‌اسلامی ‌در معماری‌ و شهرسازی‌.
۲- تنسیق ‌امور مربوط‌ به‌ مشاغل ‌و حرفه‌های ‌فنی‌ و مهندسی‌ در بخشهای‌ ساختمان ‌و شهرسازی‌.
۳- تامین ‌موجبات‌ رشد و اعتلای ‌مهندسی ‌در کشور.
۴- ترویج‌ اصول‌ معماری‌ و شهرسازی ‌و رشد آگاهی ‌عمومی ‌نسبت‌ به‌ آن‌ و مقررات‌ ملی‌ ساختمان‌ و افزایش‌ بهره‌وری‌.
۵- بالا بردن ‌کیفیت ‌خدمات‌ مهندسی ‌و نظارت‌ بر حسن‌ اجرای ‌خدمات‌.
۶- ارتقای ‌دانش ‌فنی ‌صاحبان ‌حرفه‌ها در این ‌بخش‌.
۷- وضع‌ مقررات‌ ملی‌ ساختمان‌ به‌ منظور اطمینان ‌از ایمنی‌، بهداشت‌، بهره‌دهی‌ مناسب‌، آسایش‌ و صرفه ‌اقتصادی‌ و اجراء و کنترل ‌آن‌ در جهت‌ حمایت ‌از مردم‌ به‌ عنوان ‌بهره‌برداران ‌از ساختمانها و فضاهای‌ شهری ‌و ابنیه‌ و مستحدثات ‌عمومی ‌و حفظ‌ و افزایش‌ بهره‌وری‌ منابع‌ مواد و انرژی‌ و سرمایه‌های‌ ملی‌.
۸- تهیه و تنظیم مبانی قیمت گذاری خدمات مهندسی
۹- الزام ‌به ‌رعایت ‌مقررات ‌ملی‌ ساختمان‌، ضوابط‌ و مقررات‌ شهرسازی‌ و مفاد طرحهای ‌جامع ‌و تفصیلی ‌و هادی ‌از سوی‌ تمام ‌دستگاههای‌ دولتی‌، شهـرداریها، سـازندگان‌، مهندسین‌، بهره‌برداران‌ و تمام‌ اشخاص‌ حقیقی ‌و حقوقی‌ مرتبط‌ با بخش‌ ساختمان ‌به ‌عنوان ‌اصل‌ حاکم‌ بر کلیه ‌روابط‌ و فعالیتهای‌ آنها و فراهم‌ ساختن‌ زمینه ‌همکاری‌ کامل‌ میان‌ وزارت‌ مسکن‌ و شهرسازی‌، شهرداریها و تشکلهای ‌مهندسی‌ و حرفه‌ای‌ و صنوف‌ ساختمان‌.
۱۰- جلب ‌مشارکت‌ حرفه‌ای ‌مهندسان‌ و صاحبان ‌حرفه‌ها و صنوف‌ ساختمانی‌ در تهیه ‌و اجرای ‌طرحهای‌ توسعه‌ و آبادانی ‌کشور.

به یاری پروردگار توانا و در راستای سیاست گسترش عملکرد و اجرای قوانین نظام مهندسی و ساخت و ساز در میهن عزیزمان ، هر عضو کوچک از این سازمان بزرگ موظف است تا با هر آنچه در توان دارد برای بالابردن سطوح کاری سازمان تلاش نماید تا به این روال ، تعهدات اخلاقی و اجتماعی خود را در قبال مردم صبورمان به انجام رساند .
اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با دیدگاه و نیت خیرخواهانه تمامی تلاش خود را در انجام وظایف محوله، می نمایند .
هیات مدیره محترم سازمان نیز با کوشش فراوان و در ادامه مسیر ، تلاشهای اعضای محترم در دوره های قبل به ارتقاء و محکم کردن پایه های بنیادین سازمان می پردازند.

تاریخ انتشار : ۳۱ مرداد ۱۳۹۸|