free website hit counter
Home»گزارش های خبری»سخنرانی مهندس اسلامی وزیر راه و شهرسازی در اجلاس بیست و دوم

سخنرانی مهندس اسلامی وزیر راه و شهرسازی در اجلاس بیست و دوم

مهندس اسلامی وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه جامعه مهندسی کشور فرصت ساز و زندگی آفرین است، از سازمان نظام مهندسی ساختمان  دعوت کرد در رونق تولید طرح اقدام ملی و همچنین اجرای آیین نامه کنترل شهرسازی که به زودی تدوین می‌شود نقش خود را ایفا کند.

وی گفت: ساخت وساز در کشور باید از سوی عناصر دارای صلاحیت و صاحبان کرسی فکر مدیریت ، عملیاتی و اجرایی شود.
وزیر راه و شهرسازی که  در مراسم افتتاحیه بیست و دومین اجلاس هیأت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان، موسوم به “پارلمان مهندسی کشور” سخن می گفت، ضمن تأکید بر نقش مهندسان در اعتلای ساخت و ساز، از جامعه مهندسی خواست در جهت رشد و تعالی کشور گام‌های اساسی بردارد.
اسلامی گفت: اعتبار جامعه مهندسی بحث بسیار مهمی است که باید در  جهت تحقق آن گام‌های اساسی برداشته شود و به کمک آن اعتماد را در جامعه افزایش داد.
وزیر خاطرنشان کرد: امروز دوره‌ای است که مهندسی و کسب و کار باید با هم و در یک راستا گام بردارد. در دوره‌ای از تاریخ به سر می‌بریم که نیاز به حرکت جهشی در کشور وجود دارد که این حرکت نیازمند از خود گذشتگی و تلاش مضاعف است.
وی ارتقای قابلیت در رشته‌های مهندسی را در زمره فوری‌ترین نیازهای کشور عنوان کرد و توضیح داد: جامعه مهندسی کشور جزو جوامع فرصت‌ساز و زندگی آفرین است. که می‌تواند به واسطه تنوع رشته‌هایی که در آن وجود دارد پیشرفت کشور را محقق کند و موجب عزت و غرور ملی شود.
او با تأکید بر اینکه مهندسی در تمامی رشته‌ها پیشران توسعه و پیشرفت محسوب می‌شود گفت: اگر جامعه مهندسی به خود مشغولی و کوته‌بینی دچار شود و در مسیر صعود نباشد ، لطمه بزرگی به جامعه بزرگ مهندسی و ساخت و ساز کشور وارد می‌آورد. به همین دلیل باید با احساس تعهد، وجدان کاری،خلاقیت، و نوآوری بتواند در جهت شکوفایی ساخت و ساز در همه ابعاد نقش ایفا کند و سازمان نظام مهندسی در این حرکت باید به سازمان معیار تبدیل شود.
وزیر راه و شهرسازی افزود: یک جامعه متفرق در مسیر رشد قرار نمی‌گیرد. بنابراین تفکرایجاد قابلیت، روزآمد کردن و ارتقای جامعه‌ی مهندسی نیاز به کوشش واز خود گذشتگی در این سازمان دارد. سازمان نظام مهندسی باید این دوره دشوار ولی پر نتیجه را پشت سر بگذارد.
اسلامی وضعیت کنونی کشور را وضعیت دشواری برشمرد و گفت: در حال حاضر کشور با ظالمانه‌ترین تحریم‌ها روبه‌رو است و به همین دلیل باید در چنین وضعیتی ارزش‌های خود را به معرض نمایش بگذارد. همچنین در بخش‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری  ودر همه لایه‌ها، پشتیبان صنعت ساختمان نیاز داریم تا بتوانیم با مهندسان طراح این رشته‌ها در ارتباط مستقیم باشیم و آنها را در مدار فعالیت‌ها قرار دهیم و بدین وسیله جامعه دانش بنیان بتواند برای پیشرفت صنعت ساختمان کشور اقدام کند و دستاوردهای فناوری را در فرآیند تجاری‌سازی به ظهور برساند.
اسلامی بر دوام و قوام ابنیه ای که احداث می‌شوند تأکید کرد و توضیح داد:  طراحی و معماری برای ابنیه به گونه ای صورت گیرد که بتواند ایمنی و دوام را همراه با حفظ هویت به تصویر بکشد.
وزیر راه و شهرسازی در عین حال خاطرنشان کرد: سالهای ۹۶ و ۹۷ روزهای پرتنشی در حوزه نظام مهندسی پشت‌سر گذاشته شد. سال ۹۸ چیزی به نام تنش و درگیری نباید وجود داشته باشد. تمام سعی ما باید این باشد که جامعه مهندسی بتواند با عهده‌دار شدن مسوولیت‌های گوناگون در کنار دولت و سرمایه گذار به اجرای طرحهای تعریف شده یاری برساند.
وی همراهی و پشتیبانی جامعه مهندسی را برای تحقق رونق تولید از مهمترین کارهایی برشمرد که باید در مورد آن اقدام کرد.
او گفت: برای ما مهمترین اقدام اجرای برنامه های توسعه محور براساس مبانی برنامه‌ریزی پایدار است که شرایط آن را فراهم می‌کنیم.
اسلامی از جمله اقدامات در دستور کار دولت را احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی برشمرد و گفت: علاوه بر این احداث حدود ۲۰۰ هزار مسکن روستایی نیز در دستور کار دولت است. وی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: ساخت و ساز در کشور باید از سوی عناصر دارای صلاحیت و صاحب فکر مدیریت و عملیاتی و اجرایی شود.
اسلامی افزود: شاهد بودیم که در سال‌های گذشته سوداگران برای کسب تجارت وارد صنعت ساختمان و ساخت و ساز شده‌اند و حجم خانه‌های گران‌قیمت که تله مالی در کشور ایجاد کرده ، گواه این واقعیت است. به همین دلیل مدیران باید به شدت فعالیت کنند و عرصه را برای سوداگران تنگ نمایند.
اسلامی همچنین شرایط بازار مسکن و التهابات جامعه راخارج از حوزه بخش مسکن دانست که اساساً به‌طور تاریخی از نرخ ارز تبعیت کرده است.

.

659 views
تاریخ انتشار : ۲۶ تیر ۱۳۹۸|